Biserica parohială

Program liturgic Octombrie 24, 2014
Duminica şi în sărbători cu cruce roşie
Utrenie

Taina Botezului se săvârşeşte în orice zi, la orice oră, la solicitarea credincioşilor, în afară de zilele de sâmbătă (consacrate morţilor).

Taina Spovedaniei se administrează în orice zi şi la orice oră, la cererea credincioşilor, în biserică sau la locuinţa preotului paroh.

Taina Nunţii: se săvârşeşte în orice zi, la orice oră, în afară de zilele de sâmbătă (consacrate morţilor).

Sfântul Maslu: în fiecare vineri din Postul Învierii şi din Postul Naşterii, între orele 9 şi 11 şi în oricare altă zi, la solicitarea credincioşilor, în Biserică sau la domiciliul acestora.

Aghiasma Mare: 6 ianuarie (Botezul Domnului).

Aghiasma Mică: în prima şi ultima vineri din Postul Învierii şi din Postul Naşterii, de la ora 9, înaintea Sf Maslu. În alte ocazii, la solicitarea credincioşilor, în Biserică, în natură, acasă.

Parastasele Postului Mare: Utrenia Sfânta Liturghie şi pomenirea celor trecuţi în eternitate, începând cu ora 9.

Programul din Săptămâna Mare:

• Joi dimineaţa, de la ora 9, Slujba Cinei de Taină, cu pomenirea Eroilor (Se prepară Sfânta Împărtăşanie pentru urgenţele de peste an).
  • Joi seara, de la ora 18, Utrenia celor 12 Evanghelii.
  • Vineri seara, de la ora 18, Utrenia şi Prohodul Domnului.
  • Sâmbătă noaptea de la ora 0 (24), Slujba Învierii (Utrenia şi Liturghia Învierii).

Vizite tradiţionale la domiciliu

Vizitarea enoriaşilor, cu Icoana Naşterii Domnului, în zilele de 23 şi 24 decembrie.

Vizitarea enoriaşilor în Ajunul Botezului Domnului, în zilele de 4 şi 5 ianuarie.

Asistenţa religioasă este asigurată prompt, la solicitarea credincioşilor. Nu se oficiază ritualuri de exorcizare (Molitfele (blestemele) Sfântului Vasile, ale Sfântului Ioan, Molitfele (blestemele) Sfântului Trifon ş. a.) şi de asemenea, nu se atribuie cărţilor de cult utilizări blasfemiatoare (ghicitul în Evanghelie sau Psaltire).